Facebook
aktualizacja: 6 czerwca 2018 (Środa) , 21:20

Sportowy gosć w SP-6

Sportowy gosć w SP-6
powiększ

Tomasz Czybak - słupski lekkoatleta

Dnia 18 maja 2018 r. uczniowie oddziałów sportowych, tj.: 4a, 5a i 6a mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z Panem Tomaszem Czubakiem, słupskim sprinterem, który zapisał się na kartach Wikipedii oraz kronikach sportowych wielkimi czcionkami.

Podczas spotkania Pan Czubak opowiedział uczniom o swoim życiu i sukcesach sportowych. Przedstawił swoją trudną drogę, którą musiał przebyć, aby w końcu móc cieszyć się swoimi sukcesami indywidualnie, jak i w drużynie. Nadmienię, że Tomasz Czubak, jest słupszczaninem i zajmuje się, kiedyś wyczynowo, teraz z zamiłowania - lekkoatletyką, trenując adeptów i miłośników królowej sportu.

Sukcesów naszego słupszczanina było wiele. Największe z nich odniósł w sztafecie 4x400 m., w której zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata w Sewilli w 1999 (z Robertem Maćkowiakiem, Jackiem Bocianem i Piotrem Haczkiem) oraz srebrny na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1998 (z Robertem Maćkowiakiem, Piotrem Haczkiem i Piotrem Rysiukiewiczem).

Był wielokrotnym mistrzem Polski na 400 m., zarówno na stadionie, jak i w hali.

Jest aktualnym rekordzistą Polski na 400 m z wynikiem 44,62 s (który uzyskał 24 sierpnia 1999 na Mistrzostwach Świata w Sewilli), a także w sztafecie 4x400 m. (2:58,00 s) - wynik ustanowiony wraz z Piotrem Rysiukiewiczem, Piotrem Haczkiem i Robertem Maćkowiakiem podczas Igrzysk Dobrej Woli w 1998 w Nowym Jorku.

Tomasz, podobnie jak trenerzy klas sportowych na swych treningach, wielokrotnie podkreślał, że tylko dzięki determinacji, sile walki, w atmosferze spokoju i satysfakcji z samego siebie można zdobyć najwyższe sukcesy sportowe, jak i własne. Uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest dbanie o własne zdrowie psychiczne, które jest podstawą osiągnięcia wyznaczonego celu.

Na koniec dyskusji Nasz gość wspomniał, że po zakończeniu kariery sportowej podjął zatrudnienie w Państwowej Straży Pożarnej, łącząc tę pracę z trenowaniem młodych słupskich sprinterów tak, aby nigdy się nie poddawali - wiara, a przede wszystkim pozytywne nastawienie to droga, która prowadzi do sukcesu. Na dziś działa aktywnie w programach Lekkoatletyka dla każdego oraz Biegam, bo lubię.

Następnie Pan Tomasz Czubak pokazał uczniom swoje medale oraz udzielił odpowiedzi na zadawane pytania, m.in.(cytujemy): Jak Pan sobie poradził z wyrzeczeniami podczas treningów?, Czy sen odgrywa ważną rolę w zdobyciu zwycięstwa?, Co Pan czuł, gdy zdobył złoty medal podczas Mistrzostw Świata?, Dlaczego nie wziął Pan udziału w Olimpiadzie?, Czy ktoś Pana wspierał, w czasie treningów?, Dlaczego Pan podjął pracę w Państwowej Straży Pożarnej?, Co Panu daje trenowanie innych?, itd...

Po debacie sportowej, przyszedł czas na długo wyczekiwany trening sprinterski przeprowadzony przez Pana Tomasza, który pokazał, jak wykonać rozgrzewkę oraz kilka ćwiczeń ukierunkowanych na bieg sprinterski. Rozgrzewka w formie zadaniowej, a ćwiczenia - zabawowej (choć nie zabrakło rówieśniczej rywalizacji), zaś na koniec autografy, ulotki, podpisy, podziękowania, wspólne zdjęcia.

Spotkanie zoorganizowano w ramach edukacji oddziałów sportowych
oraz programu Szkoła Pozytywnego Myślenia
Katarzyna Maciejewska/Sławomir Kwiatkowski


fotogaleria:

fotogaleriafotogaleriafotogaleria